Doğru Bilinen Yanlışlar, Şehir Efsaneleri ve Merak Edilenler

Selçuk SEL

17 Haziran 2018
 • Zaman zaman “Ustam hiç önermedi siz ne dersiniz” şeklinde sorularla karşılaşıyoruz. Ustalara biz de merdiven altı chiptuning firmalarına yaptırmama konusunda katılıyoruz. Ancak bunun dışında ustaların otorite olmadıklarını, birçoğunun motorun nasıl çalıştığına dair fikir sahibi dahi olmadıklarını hatırlatmamız gerek. Maalesef ülkemizdeki ustalar sökme takma değiştirme ustası olmadan öteye gidemiyorlar ve çoğunlukla üzerlerinde çalıştıkları araçların teknik detaylarına vakıf değiller. Bu nedenle tamamen teknik bilgi ile değerlendirilebilecek olan chiptuning uygulamasına dair değerlendirmelerini şehir efsanesi olarak değerlendirmek hiç de yanlış olmayacaktır. Ayrıca chiptuning işlemini önermeyen birtakım ustaların kendi araçlarında da chiptuning uygulaması olması da değerlendirme yaparken göz önüne almanız gereken önemli bir unsur olmalıdır.

  Image Description

  Aracın üzerindeki yazılım eskimez ve bakım gerektirmez. Bu bir kerelik bir işlemdir. Zaten yapılan işlem aracın üzerindeki yazılımın değiştirilmesinden ibaret. Orijinal yazılım da bakım gerektirmediğine göre chiptuning işlemi bakım gerektiren bir işlem değildir.

  Turbo mu? Bomba mı?

  “Turbom patlar mı” sorusu da sıkça muhatap olduğumuz sorulardan birisi. Öncelikle turbonun bir bomba olmadığını o nedenle patlamayacağını ancak kötü yapılmış bir chiptuning uygulaması ile zaman içerisinde hasar görebileceğini anımsatmakta fayda var. Yüzde üç veya dört gibi değerlerle artırılan turbo basınçları sağlıklı çalışan bir turbonun hasara uğramasına yol açmaz, ömründen de yemez.

  Image Description
  Mesleki Tecrübe

  Kullandığımız ekipman ve bilgisayar yazılımlarının chiptuning yaptığına dair bir yanlış bilgi de insanların zihinlerinde yer almaktadır. Chiptuning tecrübeli ve teknik bilgiye sahip insanlar tarafından yapılmaktadır. Araçtan okumak için özel ekipmanlar kullanıyoruz ve okuduğumuz yazılımları da düzenlemek için özel PC uygulamaları kullanıyoruz. Okuduğumuz yazılımın üzerinde yaptığımız tüm değişiklikler tamamen bilgimiz ve tecrübemiz ile yaptığımız işlemlerdir.

  Image Description
  LPG'li araçlara uygunluk

  Neden LPG’li araçlara chiptuning uygulaması yapmadığımız da merak edilenler arasında. Benzinli araçlarda yakıt hava karışımı kritik öneme sahiptir. Yanlış yakıt hava karışımı değerleri motorunuzun zarar görmesine yol açacaktır. Motor kontrol ünitesinin LPG uygulanmış sistemlerde yakıt hava karışımını doğru bir şekilde yönetmesi pek mümkün değildir. Bu nedenle biz uygulama yapmıyoruz. Yapılmasını da tavsiye etmiyoruz.

  Image Description